Hezky od podlahy vám hrajeme už 13 let.

Radio Dechovka je soukromá rozhlasová stanice zaměřená na dechovou, lidovou a zlidovělou hudbu se speciálními pořady věnovanými dechové hudbě v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.

Své posluchače se snažíme bavit a oslovovat programem, který je svým obsahem v České republice jedinečný, hudebním programem, který je našemu národu vlastní – dechovkou.

Na své si u nás přijdou i milovníci písní staré Prahy, populárních skladeb šedesátých let, ale také příznivci trampské hudby.

Jak to vše začalo…

Za vším je sen jednoho nadšence, rozhlasového matadora, Romana Culka. V jeho hlavě dlouho zrál plán na vlastní rádio, až nakonec v roce 2009 vzniklo Radio Dechovka. Začátky ale snadné nebyly. Studio bylo tehdy v pracovně rodinného domu, ve kterém Roman s rodinou bydlel. Ve chvíli, kdy začali do vysílání chodit hosté a moderátoři, nastal čas na stěhování. Nejprve v rámci vesnice, později do budovy bývalého nádraží v nedalekých Kojeticích, až do současných prostor v pražských Holešovicích.

Zpočátku vysílalo Radio Dechovka pouze v síti internet v přehrávači na svých webových stránkách a na internetové stránce play.cz. V roce 2013 dostalo od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání celoplošnou vysílací licenci a takzvaně „šlo do vzduchu“. K šíření signálu použilo vlastní středovlnný vysílač v Praze – Bořanovicích na kmitočtu AM 1233 kHz o výkonu 10 kW. V závěsu následovaly na stejném kmitočtu vysílače v Brně – Řečkovicích o výkonu 500 W, České Budějovice – Husova Kolonie o výkonu 2 kW, Ostrava – Svinov o výkonu 2 kW a Dobrochov o výkonu 5 kW.

Radio Dechovka se poté stále snažilo rozšiřovat způsoby vysílání. Vstoupilo do televizní nabídky DVB-T2 MUX 23 a v jižních Čechách přibyly vysílače FM – Tábor 94,5 MHz, České Budějovice 96,8 MHz, Písek 99,4 MHz a Strakonice 101,1 MHz.

V Praze, Plzni a Ostravě lze Radio Dechovka naladit i v digitální rozhlasové síti DAB+.

V roce 2018 se k Romanu Culkovi na cestě po dechovkových vlnách připojil nový spoluvlastník Zdeněk Rajmont. Nadšenec do vysílací techniky se postaral o nové vysílací středisko v Hradci Králové – Stěžerech na kmitočtu 792 kHz o výkonu 10 kW. Jde o bývalé středisko Českých radiokomunikací. Jednotlivá stádia výroby vůbec prvního vlastního vysílače tehdy Zdeněk Rajmont sdílel pravidelně s posluchači na sociálních sítích.